ÖRDEK HACI

ÖRDEK HACI

MUSTAFA DEDE TÜRBESİ

Emirlerden Mustafa Dede ile annesi ve babasının yattığı yerdir. Mustafa Dede 1969 yılında ölmüştür. Birçok kerametleri olan Mustafa Dede’ nin son kerameti ölüm zamanını bilmesi ve yakınlarına söylemesidir. Cenazesi kaldırılırken mezarlığa kadar sazların çalmasını cem yapılmasını ister. Cenazenin kaldırılacağı gün kar yağdığından sazın telleri ıslanır. Bu nedenle dışarıda saz çalınamaz ama evinde cem yapılır ve öyle defnedilir. 
Ördekhacı köyünde EMİRLER ve NADAROĞULLARI olmak üzere iki dede sülalesi olduğundan doğal olarak insanların bir kısmı EMİRLER’ in önderliğinde, bir kısmı da NADAROĞULLARI’nın önderliğinde cem yapmaktadır. Mustafa Dede, cemaatlerin birleşmesinde öncülük eder ve ayrılığı kaldırır. O tarihten sonra bir daha ayrılık olmaz, bütün köy hep beraber toplanırlar.
Mustafa Dede’nin türbesi, 1999 yılında Dernek tarafından köye yapılan bir gezi sırasında başlatılan çalışmalar sonucunda, oğlu ARİF BEKTAŞ’ın maddi katkısının yanında üye ve köylülerimizin iş gücüyle onarılarak bu günkü görüntüsüne kavuşturulmuştur.